Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Durvis ir vaļā, nāciet iekšā

Vai pareizāk būtu teikt – ejam ārā! – virtuālajā pasaulē!

Laikraksts Latvietis Nr. 590, 2020. g. 6. apr.
Iveta Leitase -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AdelaidesSkola

Skolotājas Daces datora ekrāns, kur viņa ir kopā ar savu sagatavošanas klasi. Augšā kreisā pusē skolotāja Dace Freija. FOTO Dace Freija.

Klases attālinātā stunda – Kārla (4 gadi). FOTO Linda Cott.

Ēriks (9 gadi) klasē. FOTO Dace Freija.

Ēriks ir izgājis uz „breakout room“, lai lasītu kopā ar skolotāju Irēni. FOTO Dace Freija.

LAAJ

Vīruss mums ir aizvēris daudzas durvis, bet plaši atvēris vismaz vienas jaunas, un pa tām brašā solī ienāk attālinātā mācīšanās Austrālijas latviešu skolās.

Šīs durvis jau bija pavērušās senāk, mums ir bijuši labi aizsākumi, kā piemēram Adelaidē, kur mums pirms dažiem gadiem caur Skype pievienojās skolēns no Jaunzēlandes. LVA uzsāktais tālmācības projekts Classflow vidē, kur skolēnus māca Latvijas skolotāji attālināti. Classflow projektā piedalās skolēni arī no tādām vietām, kur nav skolas, piemēram, no Kanberas.

Bet šodien pirmo reizi Adelaides un arī Austrālijas vēsturē visa skola mācījās attālināti.

Visas klases, sākot no četrgadniekiem līdz pat vidusskolai, noturēja stundas attālināti. Uz skolu šosestdien atnāca 95% bērnu un, gribot negribot, viņiem līdzi arī vecāki. Spēļu grupai vadītāja Ļena Rumpe nosūtīja saites vecākiem, bērni palika mājās.

Te ir labi padomi no Latviešu valodas aģentūras vecākiem: https://maciunmacies.valoda.lv/; ko darīt ar bērniem mājās viņiem piemērotā laikā, to var lejuplādēt no šejienes: https://maciunmacies.valoda.lv/maci/diasporai-un-imigrantiem#4tab

Paši skolotāji par to stāsta

Dace Freija (sagatavošanas klase), lietoja „Zoom“ un „Classflow“; mani mazulīši bija visu stundu! Ļoti labi sanāca!!!

Iveta: Cik daudz vecākiem bija jāpiedalās?

Dace Freija: Manas klases vecāki bija visu laiku, jo apguva visas jaunās lietas..., bet uzmanība likās, ka bija diezgan laba.

Fotogrāfijā redzams skolotājas Daces datora ekrāns, kur viņa ir kopā ar savu sagatavošanas klasi. Ievērojiet, kāds ir skolotājas darba istabas fons, ko bērni redz ekrānā. Ne tikai skolas dienā, bet arī attālinātā stundā skolotāja un skolēni ir gatavi darbam, pat skolas krekli mugurā.

Skolotāja Vizma Boag (5-7 klase), lietoja Zoom un Seesaw: Līga (10 gadi) teica, ka 60 minūšu garā stunda ātri pagāja. Jutās kā 10 minūtes. Skolniece Līva neļāva mammai piedalīties, jo viņai patīk būt patstāvīgai.

Skolotāja Ilga Vasele (vidusskola) lietoja Skype; plkst. 12.10: Tagad tikai beidzām, sāku 9.00 divās grupās – pa valodas līmeņiem. Ļoti labi gāja – entuziasms bija 100% ar uzviju! 8. klases skolēniem patika rakstīt! Varēju jautāt jebko par šajā ceturksnī mācīto, viss tika entuziastiski, rakstiski atbildēts!

Skolotāja Zinta Docherty (2. klase) lietoja Zoom un Edmodo: Mēs izmantojām gandrīz veselu stundu. Man pietrūka ko darīt, jo saīsināju formātu! Bija jāatkārto darbus!

Praktiskā puse

Skolas pārzine Mārīte Rumpe: Nenoliedzami, attālināti mācoties, bērni vieglāk „aizpeld“ savā pasaulē – sevišķi mazie, tāpēc nebaidieties dot viņiem arī rakstīšanu, kaut vai 5 vārdus pa stundu, bet lai uzraksta. Es „MS Word“ izmantoju kā tāfeli un bērni varēja pareizi ierakstīt burtnīcās to, ko pārrunājām. Jāpadomā, kā lietot „screen sharing“, un jāsagatavo iepriekš ieskanētas grāmatu lappuses. Mēs mēģinājām arī rādīt grāmatas kameras priekšā, bet kvalitāte nav pietiekoši laba. Jāpadomā par apgaismojumu, lai skolotāja seju var labi redzēt. Jāiedibina kārtība, ka skolēni paceļ roku, kad grib ko teikt, un pagaida savu kārtu, lai visi nerunā vienlaicīgi.

Kas pietrūkst

Skolotāja Ilga Vasele (vidusskola): Tomēr pietrūkst brīvstundas kafejnīcā ar pīrāgiem, smalkmaizītēm un kafiju.

Skolotāja Dace Freija (sagatavošanas klase): Pietrūka visas skolas kopīguma sajūta, kad mēs pulcējamies no rīta uz Tēvreizi un dziedam Latvijas himnu skolas noslēgumā.

Iveta: Kā jums liekas, kā vecākiem, kuriem ir vairāki bērni skolā, ka katram skolotājam ir cita tehnoloģija? Cik daudz tas traucē?

Skolotāja Daila Mohr (4. klase): Netraucē. Tas arī notiek austrāļu skolā.

Ieteikumi vecākiem

Bērniem būtu labi, ja ir austiņas, istaba bez trokšņiem, un lai neviens nestaigā gar aizmuguri un nenovērš uzmanību. Ir labi, ka mazajiem bērniem līdz 3. klases vecumam klāt ir arī vecāki.

Skolotājiem ir jābūt drošiem lietot to tehnoloģiju, ko viņi ir izvēlējušies, vai tas ir Zoom, vai kas līdzīgs, vai tie ir e-pasti, vai darba lapas aizsūtītas pa parasto pastu; galvenais, lai kaut kas iet uz priekšu.

Skolēnu viedokļi

Kristiāna (10 gadi): Man patika, ka nevajadzēja celties agrāk uz skolu, un ka stundas bija īsākas. Nepatika, ka nebija draugi ar ko spēlēties starpbrīdī. Pīrāgus mājās cep mamma, šodien iztiku bez kafejnīcas pīrāgiem.

Edijs (6 gadi): Šodien mācījāmies Raiņa dzejoli „Tracis“ – „Mazs zaķītis, mazs kaķītis...” Man gan labāk patīk iet uz īsto skolu.

Antra (7 gadi): Patika, ka viss darbojās, kā vajadzēja. Nepatika – nekas!

Zane (5 gadi): Patika! Klausīties par burtiem un viss cits! Nepatika, ka stunda beidzās.

Ēriks (9 gadi): Nodziedāja himnu viens pats, jo citādi skolas diena nevar kārtīgi beigties.

Iveta: Kā gāja tēviem, ka bērni negāja uz latviešu skolu, bet palika mājās? Tēvi, kas parasti paliek mājās vieni paši sestdienas rītos.

Pirmais tēvs: Pielāgojas situācijai, kā ir, tā jādzīvo.

Otrais tēvs: Palika drusku skumīgs, kad es paziņoju, ka mums būs vajadzīgi visi 4 datori/planšetes, un ka viņš nedrīkstēja nekādu streaming, ne Netflix, ne mūziku. Bet tad aizgāja uz garāžu pastrādāt koku darbus. Māja bija aizņemtas arī visas istabas, citur jau viņam nebija kur palikt.

Trešais tēvs: Ko citu padarīsi – es tīrīju māju.

Kas notiek citur pasaulē? Melburnas skolā šodien notika skolotāju sapulce, kā labāk turpināt strādāt un Sidnejas skola arī interesējas par attālināto mācīšanos. Interesanta pieredze ir Bostonas skolai Amerikā – viņu stundas notiek katru dienu, dienas vidū pa pusstundai. Kāds no skolotājiem tad lasa grāmatas kopā ar bērniem.

Mēs neesam vieni – visā pasaulē diasporas skolas saskaras ar vieniem un tiem pašiem izaicinājumiem. Latvijas Izglītības un Zinātnes Ministrija meklē jaunas iespējas un jautā skolām, kāds atbalsts būtu vajadzīgs. Lūdzu ziņojiet man, ja ir kādas konkrētas vajadzības vai idejas!

Iveta Leitase,
LAAJ Izglītības (Skolu un Ārpusskolas) nozares vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com