Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Vēstures viltošana

Laikraksts Latvietis Nr. 559, 2019. g. 25. sept.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kadrs no 1942. gada britu filmas „The First of the Few“ („Pirmais no nedaudzajiem“). Nacistiskā Vācija esot okupējusi visu Poliju līdz pat Latvijas robežai jau pirms aktīvās kara darbības Rietumu frontē. Patiesībā PSRS okupēja Polijas austrumu daļu, kamēr Vācija iekaroja Polijas rietumu daļu.

Kadrs no 1943. gada ASV Kara departamenta producētās „dokumentālās“ filmas „The Battle of Russia “ („Krievijas Kauja“). Baltijas valstis parādītas kā daļa no PSRS, kura filmā iztēlota kā draudzīga tautu savienība.

Kadrs no 1943. gada ASV Kara departamenta producētās „dokumentālās“ filmas „The Battle of Russia “ („Krievijas Kauja“). Baltijas valstis un Polijas austrumu daļa vēl arvien esot neokupētas pat tad, kad Vācija ir okupējusi visu Franciju (kas notika tikai 1942. gada novembrī). Patiesībā PSRS jau 1939. gadā bija okupējusi Polijas austrumu daļu un 1940. gadā okupējusi Baltijas valstis.

Sveicināti, lasītāji!

Kas bija galvenie notikumi Otrā pasaules kara laikā Eiropā?

Kā zināms, 1939. gada 23. augustā Vācija un Padomju Savienība parakstīja Neuzbrukšanas līgumu. Vienu nedēļu vēlāk, 1. septembrī vācu militārie spēki iebruka Polijā. 3. septembrī Lielbritānija, Austrālija un Jaunzēlande pieteica karu Vācijai.

Un te stāsts par notikumiem pirms 80 gadiem kļūst duļķains. Kara laika filmās nemēdza runāt par Padomju Savienības iebrukumu Polijā, kas sākās jau 17. septembrī. Tiek noklusēta 1939. gada 22. septembra Vācu un Padomju kopīgā militārā uzvaras parāde Brest-Litovskā. Vācijas uzbrukums Padomju Savienības spēkiem 1941. gada 22. jūnijā tiek traktēts kā uzbrukums Padomju Savienībai, ne kā uzbrukums Padomju okupācijas spēkiem Polijā, Lietuvā, Latvijā.

Ir interesanti un pamācoši noskatīt kara laika amerikāņu un britu filmas – tās satur spēcīgu propagandu par labu Padomju Savienībai. Piemēram, 1943. gada amerikāņu filma Mission to Moscow (Misija uz Maskavu) (kura balstās uz bijušā ASV vēstnieka Padomju Savienībā Džosefa Deivisa grāmatas) apgalvo, ka Somija ir vainīga par tās karu ar PSRS, jo PSRS bija vajadzīga teritorija aizstāvībai, un tā bija piedāvājusi apmaiņai daudz lielāku savu teritoriju, bet Somija šo „labsirdīgo“ piedāvājumu noraidīja.

Britu 1942. gada filma The First of the Few (Pirmais no nedaudzajiem) ļoti skaidri rāda kartē, ka Vācija okupējusi VISU Poliju līdz pat bijušai Latvijas-Polijas robežai vēl pirms tā ir uzbrukusi Dānijai, Norvēģijai, Nīderlandei vai Francijai.

Amerikāņu 1943. gada „dokumentālā“ filma The Battle of Russia (Krievijas Kauja) (kura saņēma Oskara nominācija par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu) slavē Krievijas vienotās tautas, un rāda okupētas Baltijas valstis kā daļu no PSRS. Tas ir par spīti ASV inkorporācijas neatzīšanas politikai, un tam, ka šīs filmas producents ir ASV valsts iestāde – Kara departaments. Citā kartē rāda, ka Vācija ir jau okupējusi visu Franciju, bet Baltijas valstis un Polijas austrumu daļa (!!) vēl ir neatkarīgas.

Nevar neminēt amerikāņu 1944. gada filmu Song of Russia (Krievijas dziesma).

Kāpēc bija šāda vajadzība melot publikai? Grūti ticēt, ka meli bija nejauši. Baltijas valstu un Polijas partizāni pēc kara naivi cerēja uz Rietumu palīdzību pret Padomju okupantiem, bet ņemot vērā kara laika oficiālo propagandu par labu Padomju Savienībai, ir skaidrs, ka palīdzība nenāks.

GN
2019. gada 25. sept.



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com