Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Psiholoģijas prof. B. Martinsones vieslekcijas

Skolas saimei un sabiedrībai – arī angļu valodā runājošie laipni lūgti

Laikraksts Latvietis Nr. 557, 2019. g. 12. sept.
Ļena Rumpe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Martinsone_3

Baiba Martinsone. FOTO Latvijas Universitāte.

Baiba Martinsone (no kreisās). FOTO Latvijas Universitāte.

Baiba Martinsone Starptautiskās Skolu Psihologu asociācijas (ISPA) konferencē Šveicē, Bāzelē š.g. jūlijā. FOTO no Baibas Martinsones personīgā arhīva.

LAAJ_LVA_IZM

Ja jūs sev kaut reizi esiet uzdevuši jautājumus:

  • vai mana ģimene un mans bērns ir ieguvējs vai zaudētājs no tā, ka bērns aug daudzvalodu ģimenē;
  • kāpēc un vai vispār vajadzētu vest bērnu uz latviešu skolu / spēļu grupu;
  • kas ir sociāli emocionālā audzināšana, kā palīdzēt mūsu bērniem bagātināt viņu emocionālo pasauli;
  • kāda ir mana kā vecāka loma bērna emocionālās attīstības un pozitīvas uzvedības veicināšanā;
  • ko tieši es varētu darīt sava bērna izaugsmei;
  • kā arī nedaudz par to, kādas izmaiņas notiek Latvijas skolās šobrīd un ko nozīmē projekts Skola 2030,

tad varu jūs iepriecināt.

Šī gada oktobrī Austrālijas pilsētās, kurās ir latviešu skola vai spēļu grupa, šos jautājumus varēsiet uzdod personīgi Latvijas Universitātes psiholoģijas profesorei Baibai Martinsonei. Lekcijas nosaukums Vecāku un skolas loma bērnu vispusīgās attīstības veicināšanā bilingvālisma kontekstā.

Lekciju un diskusiju mērķis ir padziļināt šo jautājumu izpratni un veidot skolas un sabiedrības dialogu par šīm tēmām. Lekcija notiks latviešu valodā, tomēr lektore iedrošina nākt arī angļu valodā runājošo sabiedrības daļu (nepieciešamības gadījumā būs iespēja pārslēgties uz angļu valodu). Savukārt, jautājumus varēsiet droši uzdot abās valodās.

Īsumā par Baibu Martinsoni

Baibas pirmā izglītība ir bioloģijas skolotāja, tomēr sākot strādāt skolā 90. gados – brīdī, kad mainījās Latvijas skolu sistēma, ieplūda jaunas vēsmas skolu sistēmā un atdzima psiholoģija, Baibai radās interese par šo priekšmetu. Viņa uzsāka studijas Latvijas Universitātes Psiholoģijas nodaļā, iegūstot pilnu psihologa izglītību un doktora grādu klīniskajā psiholoģijā.

Pateicoties izglītotiem un aktīviem trimdā dzīvojošiem latviešiem, Latvijā tika radīta iespēja studēt psiholoģiju atbilstoši rietumu pasaules standartiem. To ar savu ieguldījumu nodrošināja tādas izcilas personības, kā Solveiga Miezīte, Sandra Sebre, Jānis Grants, Māris Ķirsons, Edīte Ozola, Lia Kapele, Ināra Erdmane un citi. Šobrīd Baiba jau 15 gadus strādā Latvijas Universitātē, ir asociētā profesore klīniskajā psiholoģijā, vadošā pētniece izglītības psiholoģijā, Psiholoģijas un Izglītības vadības studiju doktorantūras skolas vadītāja. Paralēli Baiba strādā kā praktizējoša psiholoģe savā praksē. Viņa ir sertificēta trīs nozarēs: klīniskajā un veselības, skolu un izglītības un arī konsultatīvajā psiholoģijā.

Neskatoties uz praktisko un akadēmisko darbību psiholoģijā, Baiba ir saglabājusi ciešu kontaktu un interesi par skolu. Šajā psiholoģijas un pedagoģijas saskares punktā notiek lielākā daļa viņas pētniecības darba.

Pēdējos 10 gadus Baiba aktīvi strādā pie sociāli emocionālās mācīšanās (Social emotional learning) ieviešanas Latvijas izglītības sistēmā. Viņa ir piedalījusies arī projektā Skola 2030, kas izstrādā jauno kompetencēs balstīto Latvijas izglītības standartu, un palīdzējusi integrēt sociāli emocionālās mācīšanās idejas standartā. Paralēli viņa ir piedalījusies pedagogu studiju kursu izstrādē, lai skolotāji universitātē gūtu tādas zināšanas, ka varētu sekmīgi mācīt bērniem ne tikai akadēmiskās zināšanas un prasmes, bet arī sociāli emocionālās kompetences. Baiba ir autore Latvijas Sociāli emocionālās mācīšanās programmai un pastāstīs arī par citām aktivitātēm, kas notiek Latvijā un sadarbībā ar citu valstu kolēģiem.

Pirms lekcijas gandrīz visās pilsētā ir plānota viena latviešu skolu skolotāja uzstāšanās, kas nesen atgriezies no šīgada Latviešu valodas aģentūras rīkotā semināra nedēļas nogales skolotājiem. Skolotājs dalīties ar saviem iespaidiem par semināru un pastāstīs par jaunumiem, materiāliem un citām interesantām lietām, ko vecāki un skolotāji var izmantot savu bērnu latviešu valodas apguvē.

Pasākumu datumi un laiki

Sestdien, 12. oktobrī, plkst. 11.40 Melburnas Latviešu nama mazajā zālē; kontaktpersona: skolas pārzinis Aldis Sveilis.

Svētdien, 13. oktobrī, plkst. 14.00 Brisbenas Latviešu namā; kontaktpersona spēļu grupas vadītāja Marta Eiduka.

Sestdien, 19. oktobrī, plkst. 11.30 Sidnejas Latviešu nama M. Siliņa zālē; kontaktpersona skolas pārzinis Normunds Ronis.

Sestdien, 26. oktobrī, plkst. 9.30 Adelaides Latviešu nama Tālavas mazajā zālē; kontaktpersona LAAJ Skolu nozares vadītāja Ļena Rumpe.

Svētdien, 27. oktobrī, plkst. 13.00 Pertas Latviešu namā; kontaktpersonas – Goda konsuls Rietumaustrālijā Jānis Purvinskis un Līva Ulmane.

Kafija un uzkodas arī jūs gaidīs. Spraigas diskusijas garantētas! Ieeja bez maksas, tomēr vēlama dalībnieku reģistrācija. Rakstiet uz epastu laaj.izglitiba@gmail.com līdz 6. oktobrim, vai aizpildiet īsu reģistrācijas anketu https://www.surveymonkey.com/r/PVDGJQK, norādot vārdu, uzvārdu, kontaktinformāciju (epasts vai tālrunis), pilsētu kurā piedalīsieties pasākumā un vai ir nepieciešama tulkošana.

Pasākumu līdzfinansēja Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas Valsts valodas politika un pārvalde.

Ļena Rumpe,
LAAJ Skolu nozares vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com